Stromová terapia
Počuli ste už o stromovej terapii?
Ste unavení? Potrebujete načerpať energiu? Skúste stromovú meditáciu. Pri potulkách prírodou ste možno už stretli človeka objímajúceho strom. Takýto pohľad pôsobí na dnešného človeka tajomne a mysticky. Ale nie je na tom nič tajomné. Naši predkovia to vedeli a čerpali energiu zo stromov. Žiaľ ako plynuli roky, na túto terapiu sa trochu pozabudlo. Prispela k tomu aj dnešná hektická doba. Človek má diár plný termínov, snaží sa toho čo najviac stihnúť a na potrebný relax zostáva málo času.
Aké účinky má stromová terapia
V posledných rokoch čoraz viac výskumov potvrdzuje pozitívny vplyv pobytu v prírode. Prechádzka spojená s relaxačnou stromovou meditáciou môže pomôcť pri liečení mnohých psychických a fyzických problémov vzniknutých najčastejšie v dôsledku stresu. Myseľ a telo sa môžu celkom uvoľniť a niektorí ľudia zisťujú, že dvadsať minút stromovej meditácie ich osvieži rovnako dobre ako niekoľko hodín spánku. Používali ju už starí Rimania a Kelti. Verili, že strom môže darovať životnú energiu. Stromová meditácia patrí k holistickej medicíne. Ukázalo sa, že ľudia ktorí meditujú, vyhľadávajú lekára menej často a strávia v nemocnici o 70 percent menej dní ako ostatní. Depresie a úzkostné stavy sú u nich menej časté, pamäť sa zlepšuje. Stromová meditácia dodáva životnú silu, zlepšuje postoj k životu a k ostatným ľuďom.
Ako nájsť ten správny strom
Tak ako platí, že každý človek je iný tak aj každý strom má v sebe iný druh energie. Vždy keď prechádzame okolo stromov sme inak naladení, náš psychický stav je vždy iný a preto nás to intuitívne ťahá k stromu, ktorý nám môže najlepšie pomôcť. Preto keď sa necháme viesť intuíciou nájdeme ten správny strom. Najskôr sa však musíme zbaviť všetkých negatívnych pocitov a emócií.
Ako na stromovú meditáciu
Stromy sú tiež naši priatelia a tak je dobré ak sa s nimi najskôr pozdravíme a pri odchode sa zase rozlúčime a poďakujeme. Pristúpime k vybranému stromu a poprosíme ho o energiu. Keď je teplo, je lepšie vyzuť sa, keď sú nohy bosé energia prúdi intenzívnejšie. Najskôr oprieme hlavu o kmeň stromu a vyčistíme si myseľ od všetkého negatívneho, necháme to odísť preč ako by to bol čierny dym. Potom pristúpime ku stromu a objímeme ho. Zatvoríme oči, zhlboka dýchame, nemyslíme na nič, len necháme voľne prúdiť energiu do svojho tela. Vnímame všetkými zmyslami upokojujúcu silu energie a vôňu prírody. Sami pocítime, keď už budeme mať energie dosť. Vtedy už stačí len poďakovať a rozlúčiť sa. Keď kráčame domov, môžeme sa cítiť ako keby sme mali o pár kíl menej. Po takejto prechádzke sa nám môže aj znížiť tlak. Ak si nejaký strom obľúbime, môžeme z neho čerpať energiu aj na diaľku. Zatvoríme oči, predstavíme si ho vedľa seba, poprosíme o energiu a necháme ju voľne prúdiť do seba. Spojenie príjemného s užitočným je aj spojenie stromovej terapie s fytoterapiou. Ak chceme zvýšiť liečivý účinok stromovej terapie, bolo by dobré nazbierať si listy, kvety alebo plody stromov, ktoré sa používajú vo fytoterapii. Napríklad listy brezy na detoxikáciu a liečbu obličiek, plody jarabiny vtáčej pri reume, dne, respiračných ochoreniach a jarnej únave, plody slivky pôsobia proti onkologickým ochoreniam, čaj z kvetov lipy pomôže pri ochoreniach dýchacích ciest a pri neurotických stavoch.
Každý strom je iný
Listnaté stromy nám dodávajú životnú energiu, ovocné stromy majú menej energie. Ihličnaté stromy pôsobia antidepresívne, upokojujú. Ruskí odborníci zistili, že borovica pomáha pri liečbe dýchacích ciest a pľúc a sibírska jedla významne znižuje množstvo mikróbov v tele. Breza pôsobí proti úzkosti, smrek vám vyčistí auru a dub vám pomôže lepšie sa sústrediť. Vedci vo Fínsku dokázali vyššiu imunitu a rýchlejší uzdravovací proces u ľudí, ktorí trávili dlhšie obdobie v lese a v blízkosti stromov.
Zaujímavosti o stromoch
Legendy hovoria, že keltskí druidovia žili v lesoch. Všimli si, že každý človek sa svojimi povahovými črtami podobá stromu. Takto vznikol Keltský horoskop, kde je každému človeku podľa jeho dátumu narodenia priradený strom.
Všimli ste si inštinktívne správanie detí? Sú šťastné, keď môžu loziť po stromoch a hrať sa v ich blízkosti. Blahodarný vplyv intuitívne vycítia a preto obľubujú stromy.
Spali ste už niekedy v chate postavenej z dreva stromov? Ako ste sa cítili ráno? Pocítili ste ten rozdiel oproti spánku v klasickej murovanej stavbe? Naši predkovia to vedeli a využívali blahodarné vlastnosti dreva vo svoj prospech. Aj dnešný moderný človek sa dokáže na nejaký čas vzdať pohodlia a ide relaxovať na chatu do prírody, pretože žiadna murovaná budova plná elektrosmogu nedokáže organizmu poskytnúť tak intenzívny relax. V dreve je vyživujúca sila. Nad zemou rastúce drevo je hmotou života, nie zomierania. Betón, ropa, kov, a dokonca aj drevo z koreňov pod zemou nám berú silu a energiu.
Zdroj: http://via.nazdravie.sk