Meditace, relaxační techniky, meditační hudba
Praktické zkušenosti
Tento článek je určen pro ty, pro které je pojem meditace zatím pouze slovo. Meditace je něco hodně rozmanitého. Meditovat můžeme v přírodě, s partnerem, nebo kdekoliv jinde. Formy meditace se také mohou lišit. Můžeme rozjímat o problémech, či být v hlubokém transu.
Meditace již není v našich krajích považována za něco divného. Přichází doba, kdy meditace proniká do povědomosti více a více lidí. Meditace se pro nynější uspěchaný styl života náramně dobře hodí. Kde se medituje, tam je harmonie, pohoda a spokojenost.
Co je to meditace?
Slovo „meditace“ lze chápat různě. Můžeme tvrdit, že je to přemýšlení o podstatě čehokoliv, hledání příčin problémů, hledání sama sebe, prostředek k navození vnitřní rovnováhy, jedinečný lék na naše problémy.. a jistě by se našlo spousta dalších definic. Různí lidé také varují, co by meditace nikdy neměla být. Neměl by to být útěk od reality, uzavírání se do sebe a izolace od okolního světa. Jak začít s meditací? Můžete si jen si jen tak sednout a snažit se na nic nemyslet. A pokud to vydržíte dostatečně dlouho, začnou se dít pozoruhodné věci.
Tak k čemu je to tedy dobré. Možná jste si toho už o meditaci mnoho přečetli. Tvrdí se například, že lze meditací vyřešit problémy a nemoci. Jak je to myšleno? Je logické, že když budeme relaxovat, naše nálada se zlepší. Meditace jde ovšem ještě mnohem dál. Předpokládejme, že všechny naše předsudky, fyzické i duševní nemoci a trápení, vše má své příčiny. A ty jsou pravděpodobně psychické povahy. My ovšem skutečné příčiny problémů většinou nevidíme, možná ani vidět nechceme.
Meditace umožňuje hledat tyto příčiny. Když je správně pochopíme, zmizí.. a s nimi i nemoci a problémy, které z nich vznikly. Někdy je těžké si sám sobě přiznat pravdu, je to někdy spousta práce změnit svůj postoj. Ale jde to. Meditace za nás tedy nic nevyřeší, meditace není ten lék, který nás léčí. Meditace nám pouze umožní nahlédnout blíže do sebe. A my si uvědomíme, co způsobuje naše problémy.
Ani bdělost, ani sny
Během dne jsme bdělí, večer lehneme a usínáme. To co se děje v noci zpravidla vědomě moc neovlivníme a máme jen sny. Někdy živé, někdy naprosto normální. Pojďme se ale podívat na ten nepatrný přechod mezi bděním a spánkem. Může to být jen okamžik, lze jej ovšem prodlužovat. Jak? Tím, čemu se říká meditace.
My své tělo uvedeme do stavu, kdy se přestaneme hýbat, možná se nám dokonce postupným tréninkem podaří zastavit tok myšlenek. Stále ovšem bděle pozorujeme, co se bude dít a koukáme do tmy, nebo vnímáme svůj dech. Ovšem již nic jiného! Soustředíme se pouze na jednu věc.
A ono se pak něco stane. Něco zajímavého. Tělo jakoby usnulo, ale vy jste si toho vědomi. Vy o tom víte, vy to pozorujete, vy o tom logicky uvažujete a fyzické tělo si jakoby spí. Je to rychlý přechod, je to jako když se proberete. Vy se náhle proberete do jiného světa. Nejste ani vzhůru, ani nespíte – meditujete.
Meditační a relaxační techniky
Meditačních technik je spousta a stále se objevují nové. V technice to ovšem není. Stačí si najít jednu, která vám bude vyhovovat a té se věnovat. Nebudu sem kopírovat techniky popisované na internetu. Přikládám jen seznam klíčových slov, kdyby někdo nevěděl, kde má začít hledat. Stačí si vybrat tu techniku, která nám bude vyhovovat, a praktikovat ji. Podle mně je ale nejúčinější meditace stav, kdy už žádné techniky nepotřebujeme. Tuto meditace bych nazval „já jsem“ a dá se praktikovat pořád. Jen tak „být“ je ovšem to nejtežší – a proto jsou techniky, které jsou jednodušší.
- skupinová meditace
- stimulace čaker, energetická cvičení
- meditace o prázdnu (nebo o jednotě)
- spojení s vnitřním dítětem (hledání vnitřního Já)
- vipassana meditace
- dechové metody (práce s dechem)
- vizualizační metody
- koncentrace na svíčku či obraz v zrcadle
- hledání odpovědi na otázku „kdo, nebo co jsem já“
- práce pro druhé
- rozdávání lásky
- Oshovy meditace
Kdy, kde a jak dlouho
Kdy meditovat? Já nevím, proč by měla být nějaká striktní definice. Každý z nás je naprosto jiný. Někomu to může vyhovovat ráno, někomu po obědě, někomu večer a někomu před usnutím.
Kde meditovat? Kdekoliv. K meditaci není potřeba příliš mnoho prostoru. Můžete přemýšlet o životě třeba ve vaně. Rozhodně není dobré schovávat „to že meditujete“ před rodinkou. Zkuste si s nimi o tom popovídat a oni vás jistě pochopí. Vyberte si čas, kdy nejsou doma a nikdo vás nebude rušit. To je pro mnoho meditačních technik výhodné. Nikdo nerozptyluje vaši pozornost. Nebo se zapište na kurz jógy, nebo na kurz něčeho podobného.
Jak dlouho meditovat? Těžko říct – na to si asi musí odpovědět každý sám. Někomu bude vyhovovat 10 minut denně, někdo bude meditovat celý den.
Chcete meditovat, ale nevíte jak začít?
Co je na meditaci nejtěžší, co myslíte? Já bych řekl, že začít. Já si dříve o meditaci jen četl – pročítal jsem si jak a proč meditovat, hledal jsem tu nejlepší techniku, chtěl jsem to pochopit. Je dobré si občas něco nastudovat, ale mnohem důležitější je praxe.
Ze začátku není žádná technika potřeba. Zkuste si třeba jen sednou do příjemné polohy a 20 minut se nepohnout. Ze začátku budete přemýšlet o nesmyslech. A když se vynoří nějaká myšlenka, tak si ji uvědomte, a pak zase pěkně odsuňte pryč. Těch myšlenek bude ze začátku hodně, ale postupným tréninkem jich bude stále méně a méně.
Meditovat vás nikdo nenaučí. Přece jen mám pro vás ale jednu radu. Pokud nemáte sami sílu začít a chtěli by jste, navštivte někoho kdo již medituje. Kolem lidí, kteří meditují a věnují se duchovním věcem je zvláštní síla, která vám pomůže.
Jak překonat nástrahy mysli
Při několika prvních pokusech o meditaci vás bude pořád něco svědit a vyrušovat. Tělo není příliš zvyklé být v klidu a bude vám to dávat najevo. Mysl meditaci nemá příliš ráda, protože vy s ní vlastně bojujete a ona nechce být ta poražená. Je velice vypočítavá. Ze začátku vám bude předhazovat věty typu: „Proč to vlastně děláš? Vždyť ti to vůbec nejde. Co dávají asi v televizi.“ Ale postupně si tělo začne zvykat a začne to být snazší. Mysl na vás ovšem bude stále něco zkoušet. Například: „Svědí tě noha. Zkus raději jinou polohu.“ Jakýkoliv pohyb vás totiž hned zase rozptýlí a vrátíte se o kousek zpět.
Jedna věc je jistá. Nejdříve pro vás bude nemožné se pouze uvolnit. To co se vám ze začátku nepodaří ani během hodiny, zvládnete později během tří minut. Pro některé bude velice složité vyhnat z hlavy všechny myšlenky. Pořád budete o něčem přemýšlet a bude tam práce, rodina, problémy apod. Jakmile se naučíte bojovat s vlastními myšlenkami, máte vyhráno. Začnete sklízet zasloužené ovoce a budete mít s meditace dobrý pocit.
A pokud ne? Zkuste jinou techniku. Zkuste si někde něco přečíst a pak to vyzkoušet. Technik je spousta.
Co lze při meditaci zažít?
Nelze to popsat, musíte si to vyzkoušet sami. Ale zaručuji vám, že pokud budete poctivě meditovat, výsledky vašeho úsilí brzy přijdou.
A nyní ještě moje vlastní zkušenost. Zjistil sem, že pokud se člověk z nějakého důvodu trápí, medituje se mu snadno. Trápení se postupně zmenšuje a přinutit se meditovat je stále obtížnější. Ale pokud se to překoná, trápení zmizí postupně úplně. Tak a nyní je člověk šťastný a zdá se, že již není meditace potřeba. A to je podle mně veliký omyl. Pokud totiž meditujeme dále, bude nám stále lépe a lépe. A když na tom budeme opravdu hodně dobře, začne se to přelívat i na ostatní lidi v našem okolí. A pokud takto někomu pomůžeme, vrátí se nám to jako bumerang. A zde už nám nepomáhá pouze naše úsilí, ale i vyšší síly, které nemůžeme přímo kontrolovat. Je to jen můj názor, ale takto nějak to vnímám.
Meditační hudba
Občas medituji při hudbě, občas bez ní, je to úplně jedno. Každému se líbí něco jiného, není tedy ani žádný universální návod, co si k meditaci pustit. Někomu bude vyhovovat vážná hudba, jinému naprosté ticho. Mám spoustu meditační hudby, která na mně působí hodně příjemně. Škoda, že ji nemůžu dále šířit a umístitit ji zde volně ke stažení. Přikládám proto alespoň několik klíčových slov, podle kterých se vám na internetu nebo v obchodech možná podaří něco podobného najít.
- Indie, Tibet: Chiva chants, Dalajlama, Zen meditation, Tibetan Monks, Bhajans, Ustad Asad Ali Khan
- Mantry: Vajra Guru Mantra, Ivo Sedlacek, Mantras I / II / III, Namaste, Nina Hagen, Russill Paul, Tibetan Incantations
- Buddhismus: Kalki – Chakra dhave, Buddha Bar, Buddha Sounds, Buddhist Monks, Zen Garden
- Tantra: Ilewellyn, Makyo, Costinesti 2000, Ilewellyn
- Reiki: Deuter, Aeoliah, Merlin’s Magic
- Bubny: Tubabu, Kodo, Oriental Dances, Africke rytmy
- Soundtracks: BARAKA – Original Motion Picture Soundtrack, Bruno Coulais – Himalaya The rearing of a chief
- Ostatní: Speechless Project, Angel Tears, Michael Stearns, Deva Premal, Nina Hagen, Deep Forest, Chinese Bamboo Flute Music, Diane Arkenstone, Haverlik Tomas, Christofer Green, Japaka, Lisa Gerrard, Ravi Shankar, Sheila Chandra, Zoku, Sijavo Vodjani, Udit Naryan, Yoga Zone, David Arkenstone
Sestavil: Václav
Zdroj: http://zivotni-energie.cz